نظارت بر فعالیت های ساخت و ساز شهر تقویت شود.

خبرگزاری ایمنا: رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: نظارت بیشتر بر فعالیت ساختمانی شهر تقویت گردد و با متخلفان برخورد جدی شود.

به گزارش ایمنا، عبدالرسول جان نثاری در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: متاسفانه ساخت و ساز برخی از ساختمان ها برای همسایه های مجاور ایجاد مزاحمت می نماید.
وی افزود: گاهی مشاهده می شود که وقتی مالک پروانه ساخت را دریافت می کند در هر زمانی که می خواهد نسبت به تخریب و بتن ریزی اقدام و باعث ایجاد آلودگی صوتی در محدوده اطراف می شود.
رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: لازم است در این خصوص نظارت بر فعالیت های ساخت و ساز بیشتر شود و با متخلفان برخورد جدی صورت گیرد.

چرا باید بگذاریم ریه اصفهان از بین برود؟

خبرگزاری ایمنا: رييس كميسيون عمران، شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر اصفهان با بیان این که قسمت عمده ای از فضای سبز در غرب اصفهان متمرکز شده است؛ اظهار داشت: منطقه غرب(ناژوان) ریه اصفهان است. چرا باید بگذاریم ریه اصفهان(ناژوان) از بین برود.

به گزارش ایمنا: عبدالرسول جان نثاری در جلسه علني شوراي اسلامي با بیان این مطلب افزود: بسیاری از باغ های اصفهان در این منطقه واقع شده است. اگر ریه را قبول داریم پس چرا باید بگذاریم در اثر بی آبی از بین برود.
وی ادامه داد: اگر این ریه از بین برود تاوان و ضرر و زیان آن به خود مردم برمی گردد.
رييس كميسيون عمران، شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر اصفهان با اشاره به این که در این منطقه بسیاری از واحدهای مسکونی وجود دارد که هر چهار طرف آن باغات زیادی وجود دارد؛ تصریح کرد: شهرداری باید جلوی این ساخت و سازها را بگیرد.
این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان بیان کرد: بسیاری از باغات این منطقه در اثر بی آبی خشک شده است که با درایت مدیران شهری می تواند به گلخانه تبدیل شود./110

شهرداری شیشه ای می تواند دیوار بی اعتمادی را روز به روز کوتاهتر کند

  خبرگزاری ایمنا: رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه قوانین شهرسازی باید برای مردم و متخصصان شفاف سازی شود، اظهار داشت: با استفاده از شهرداری شیشه ای می توان دیوار بلند بی اعتمادی بین مردم و مدیران شهری را روز به روز کوتاهتر و به مرور حذف کنیم.

به گزارش ایمنا، عبدالرسول جان نثاری با بیان این مطلب گفت: یکی از مباحثی که از سوی شهرداری مطرح بوده است، تحقق شهرداری شیشه ای می باشد.
وی با اشاره به اینکه در شهرداری شیشه ای مردم همه مباحث موجود در این نهاد را به صورت روشن رصد می کنند، افزود: با استفاده از شهرداری شیشه ای می توان دیوار بلند بی اعتمادی بین مردم و مدیران شهری را روز به روز کوتاهتر و به مرور حذف کنیم در این صورت مردم به کارگزاران خود اعتماد خواهند کرد.
رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: در این راستا لازم است در مسیر شفاف سازی حرکت کنیم و روز به روز شفاف سازی را در عرصه اجرا ببینیم.
جان نثاری خاطرنشان کرد: در حوزه شهرسازی در مرحله اول باید قوانین شهرسازی اطلاع رسانی شود در غیر اینصورت مردم در فضایی مبهم وارد شهرداری می شوند و از آنجایی که اطلاعی از قوانین ندارد اعتماد لازم را کسب نمی کنند.
وی تاکید کرد: شفاف سازی قوانین باید برای عموم مردم و متخصصان حوزه ساخت و ساز از جمله طراح، مجریان ذی صلاح، پیمانکار انجام شود.
رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: به

لازم است در مسیر شفاف سازی حرکت کنیم و روز به روز شفاف سازی را در عرصه اجرا ببینیم
طور مثال اگر طراح با قوانین آشنا باشد، مالک مجبور نخواهد شد بارها برای پروانه ساختمانی به شهرداری مراجعه نمایند تا در نهایت نقشه مورد قبول شکل گیرد.
جان نثاری ادامه داد: شفاف سازی و دقیق سازی ضابطه ها و قوانین شهرداری می تواند در قالب آموزش های عمومی و تخصصی اطلاع رسانی شود.
وی با بیان اینکه آموزش های عمومی از طریق صدا و سیما و تبلیغات شهری می تواند انجام گیرد، گفت: همچنین قوانین می تواند در قالب دفترچه های راهنمایی در اختیار عموم قرار گیرد تا از سیر کار در شهرداری آشنا شوند.
رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه در مرحله دوم نیز باید مباحث مالی به صورت دقیق برای مردم شفاف سازی شود، افزود: مردم باید از فرمول های محاسبه عوارض و تراکم و قیمت منطقه بندی آشنایی داشته باشند.
جان نثاری تصریح کرد: قیمت منطقه بندی خیابان به خیابان، طبقات مختلف مجتمع مسکونی، کاربری های مختلف باید مشخص و شفاف سازی شود.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا می تواند فاکتور دو صفحه ای از تمامی مباحث مالی تهیه و در اختیار شهروندان قرار دهیم.
رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: البته در این راستا شهرداری اصفهان نرم افزار فرمول های محاسبه منازل مسکونی را تهیه کرده که اکنون در مرحله آزمایش قرار دارد.
جان نثاری ادامه داد: استفاده از نرم افزار، خطاها را کاهش می دهد و اعمال نفوذ را پایین می آورد و این می تواند حس اعتماد مردم را روز به روز نسبت به شهرداری ها افزایش دهد./

 

 

 

 

 

 

طبق قانون فردی که در تصویب پروژه ها موثر است نباید در طراحی آن دخالت کند.

خبرگزاری ایمنا: رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: طبق قانون فردی که در تصویب پروژه ها موثر است نباید در طراحی آن دخالت کند چرا که این اقدام مصداق جرم است.

به گزارش ایمنا، عبدالرسول جان نثاری در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: زمانی که افراد برای دریافت پروانه ساختمانی به شهرداری مراجعه می کنند در طی زمان بازدید برخی از ماموران این حوزه پیشنهاد می کنند که مهندسی و نقشه کشی ساخت را به آنها محول نمایند اما طبق قانون فردی که در تصویب پروژه ها موثر است نباید در طراحی دخالت کند.
وی با بیان اینکه این اقدام مصداق جرم است، افزود: سازمان بازرسی باید در این زمینه وارد شود و وضعیت را به شورای شهر گزارش دهد.
رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: مردم ادعا می کنند که پرونده هایی که توسط عوامل شهرداری طراحی می شود، زودتر تصویب و مراحل آن سریع طی می شود./۷

گودبرداری های غیر اصولی تهدیدی برای شهر/استفاده از سازه های نگهبان برای گودبرداری ضروری است

 خبرگزاری ایمنا: رييس كميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان با تاکید بر ضرورت استفاده از سازه های نگهبان در زمان گودبرداری عنوان کرد: گودبرداری های غیر اصولی منجر به ریزش ساختمان های مجاور، خیابان ها و گذرها می شود که به عنوان یک تهدید برای ساختمان های دیگر مطرح است.

به گزارش ایمنا، عبدالرسول جان نثاری با اعلام این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر استفاده از زیرزمین یکی از الزامات معماری شده به طوریکه مسائلی همچون

گرانی زمین باعث شده تا مالکان در مباحث تجاری ها و ساختمان های بزرگ از زیرزمین اول، دوم و سوم استفاده کنند.
وی افزود: تامین پارکینگ از اولویت هر پروژه و ساختمانی است لذا مالکان مجبوراند به داخل زمین نفوذ کرده و گودبرداری انجام دهند تا بتوانند پارکینگ ساختمان را تامین کنند که معمولا گودبرداری های غیر اصولی منجر به ریزش ساختمان های مجاور، خیابان ها و گذرها می شود که به عنوان یک تهدید برای ساختمان های دیگر مطرح است.
رييس كميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان تصریح کرد: آنچه از نظر مهندسی پیش بینی می شود ایجاد سازه و اسکلتی قوی در گودبرداری ها است که به عنوان سازه نگهبان خاک ایجاد می شود که دیوار گود را در مقابل ریزش مقاوم می کند و اگر به این مهم دقت نشود شاهد بروز حوادث وحشتناکی خواهیم بود که خسارت های جانی و مالی در پی دارد.
جان نثاری عنوان کرد: سازه نگهبان سازه ای است که باید توسط مهندسین محاسب سازه محاسبه و برای اجرا به پیمانکار ابلاغ شود و همانطور که اسکلت خود ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است برای سازه نگهبان نیز اهمیت بسیاری قائل هستیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۸ نوع سازه نگهبان وجود دارد که می تواند خاک را پایدار کند افزود: به طور مثال سازه ساده ای به نام خرپایی وجود دارد که از تیرها و ستون هایی که در ساختمان وجود

” سازه نگهبان سازه ای است که باید توسط مهندسین محاسب سازه محاسبه و برای اجرا به پیمانکار ابلاغ شود و همانطور که اسکلت خود ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است برای سازه نگهبان نیز اهمیت بسیاری قائل هستیم “

دارد در آن استفاده می شود همچنین سازه پیشرفته یا "نیلینگ" نیز به صورتی است که میلگردهایی به طول ده متر داخل زمین قرار داده می شود تا خاک را پایدار نماید.
رييس كميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان گفت: در برخی کلانشهرها و شهرهای بزرگ عمق خاک برداری به ۲۰ متر نیز می رسد که باتوجه به اینکه هر زیرزمین ۳ متر اختلاف دارد می توان گفت این عمق گودبرداری با ۶ طبقه ساختمان برابری می کند.
جان نثاری بیان داشت: در اصفهان عمق برخی گودبرداری به ۱۰ تا ۱۵ متر و در برخی مواقع به ۲۰ متر هم می رسد که بایستی سیستم فنی با مراقبت وی‍ژه اقدام نموده و قبل از انجام خاک برداری بررسی های کارشناسی انجام و نقشه های لازم تهیه و به تایید مراجع ذی صلاح مثل نظام مهندسی رسانده شود و خاک برداری با تمهیدات لازم در رابطه با نصب سازه انجام شود.
وی با اشاره به روند نصب سازه در گودبرداری ها ادامه داد: در خاک برداری ها سازه مرحله به مرحله و بر اساس اصول مشخص نصب می شود به طوریکه سازمان نظام مهندسی دوره های خاصی برای آموزش اعضا پیش بینی کرده ولی

” کارفرمایان نیز مکلف اند تمام مراحل گودبرداری را با هماهنگی سازمان نظام مهندسی و مهندسین ناظر انجام دهند “

متاسفانه بعضا غفلت هایی به دلیل عدم هماهنگی ارگان های مختلف انجام می شود که سازمان نظام مهندسی و شهرداری با تعامل با یکدیگر باید مشکلات این حوزه را کاهش دهند.
رييس كميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان تاکید کرد: کارفرمایان نیز مکلف اند تمام مراحل گودبرداری را با هماهنگی سازمان نظام مهندسی و مهندسین ناظر انجام دهند.
جان نثاری اظهار داشت: پیمانکاران نیز باید به این مهم توجه داشته باشند که نوع خاک و زمین و نوع ساختمان های مجاور محل گودبرداری با یکدیگر متفاوت است و باید نصب سازه در شمال شهر با سازه نصب شده در جنوب شهر به لحاظ نوع خاک متفاوت باشد تا مشکلی در این رابطه پیش نیاید.

 

 

 

  •  Start 
  •  Prev 
  •  1  2 
  •  Next 
  •  End 

Page 1 of 2

GO_TO_TOP