صفحه اصلیمصاحبه‌هاگودبرداری های غیر اصولی تهدیدی برای شهر/استفاده از سازه های نگهبان برای گودبرداری ضروری است

گودبرداری های غیر اصولی تهدیدی برای شهر/استفاده از سازه های نگهبان برای گودبرداری ضروری است

 خبرگزاری ایمنا: رييس كميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان با تاکید بر ضرورت استفاده از سازه های نگهبان در زمان گودبرداری عنوان کرد: گودبرداری های غیر اصولی منجر به ریزش ساختمان های مجاور، خیابان ها و گذرها می شود که به عنوان یک تهدید برای ساختمان های دیگر مطرح است.

به گزارش ایمنا، عبدالرسول جان نثاری با اعلام این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر استفاده از زیرزمین یکی از الزامات معماری شده به طوریکه مسائلی همچون

گرانی زمین باعث شده تا مالکان در مباحث تجاری ها و ساختمان های بزرگ از زیرزمین اول، دوم و سوم استفاده کنند.
وی افزود: تامین پارکینگ از اولویت هر پروژه و ساختمانی است لذا مالکان مجبوراند به داخل زمین نفوذ کرده و گودبرداری انجام دهند تا بتوانند پارکینگ ساختمان را تامین کنند که معمولا گودبرداری های غیر اصولی منجر به ریزش ساختمان های مجاور، خیابان ها و گذرها می شود که به عنوان یک تهدید برای ساختمان های دیگر مطرح است.
رييس كميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان تصریح کرد: آنچه از نظر مهندسی پیش بینی می شود ایجاد سازه و اسکلتی قوی در گودبرداری ها است که به عنوان سازه نگهبان خاک ایجاد می شود که دیوار گود را در مقابل ریزش مقاوم می کند و اگر به این مهم دقت نشود شاهد بروز حوادث وحشتناکی خواهیم بود که خسارت های جانی و مالی در پی دارد.
جان نثاری عنوان کرد: سازه نگهبان سازه ای است که باید توسط مهندسین محاسب سازه محاسبه و برای اجرا به پیمانکار ابلاغ شود و همانطور که اسکلت خود ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است برای سازه نگهبان نیز اهمیت بسیاری قائل هستیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۸ نوع سازه نگهبان وجود دارد که می تواند خاک را پایدار کند افزود: به طور مثال سازه ساده ای به نام خرپایی وجود دارد که از تیرها و ستون هایی که در ساختمان وجود

” سازه نگهبان سازه ای است که باید توسط مهندسین محاسب سازه محاسبه و برای اجرا به پیمانکار ابلاغ شود و همانطور که اسکلت خود ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است برای سازه نگهبان نیز اهمیت بسیاری قائل هستیم “

دارد در آن استفاده می شود همچنین سازه پیشرفته یا "نیلینگ" نیز به صورتی است که میلگردهایی به طول ده متر داخل زمین قرار داده می شود تا خاک را پایدار نماید.
رييس كميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان گفت: در برخی کلانشهرها و شهرهای بزرگ عمق خاک برداری به ۲۰ متر نیز می رسد که باتوجه به اینکه هر زیرزمین ۳ متر اختلاف دارد می توان گفت این عمق گودبرداری با ۶ طبقه ساختمان برابری می کند.
جان نثاری بیان داشت: در اصفهان عمق برخی گودبرداری به ۱۰ تا ۱۵ متر و در برخی مواقع به ۲۰ متر هم می رسد که بایستی سیستم فنی با مراقبت وی‍ژه اقدام نموده و قبل از انجام خاک برداری بررسی های کارشناسی انجام و نقشه های لازم تهیه و به تایید مراجع ذی صلاح مثل نظام مهندسی رسانده شود و خاک برداری با تمهیدات لازم در رابطه با نصب سازه انجام شود.
وی با اشاره به روند نصب سازه در گودبرداری ها ادامه داد: در خاک برداری ها سازه مرحله به مرحله و بر اساس اصول مشخص نصب می شود به طوریکه سازمان نظام مهندسی دوره های خاصی برای آموزش اعضا پیش بینی کرده ولی

” کارفرمایان نیز مکلف اند تمام مراحل گودبرداری را با هماهنگی سازمان نظام مهندسی و مهندسین ناظر انجام دهند “

متاسفانه بعضا غفلت هایی به دلیل عدم هماهنگی ارگان های مختلف انجام می شود که سازمان نظام مهندسی و شهرداری با تعامل با یکدیگر باید مشکلات این حوزه را کاهش دهند.
رييس كميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان تاکید کرد: کارفرمایان نیز مکلف اند تمام مراحل گودبرداری را با هماهنگی سازمان نظام مهندسی و مهندسین ناظر انجام دهند.
جان نثاری اظهار داشت: پیمانکاران نیز باید به این مهم توجه داشته باشند که نوع خاک و زمین و نوع ساختمان های مجاور محل گودبرداری با یکدیگر متفاوت است و باید نصب سازه در شمال شهر با سازه نصب شده در جنوب شهر به لحاظ نوع خاک متفاوت باشد تا مشکلی در این رابطه پیش نیاید.

 

 

 

ارسال نظر

کد امنیتی
بارگزاری مجدد

بازگشت به بالا