صفحه اصلیاخباربرون سپاری شاه کلید حذف فساد از شهرداری/ ضرورت مطالبه گری مردم و رسانه ها از شورا

برون سپاری شاه کلید حذف فساد از شهرداری/ ضرورت مطالبه گری مردم و رسانه ها از شورا

در روزگاری که شهر موزه اصفهان بیشتر به یک کارگاه عمرانی تبدیل شده و موضوعاتی نظیر اینکه کندی پروژه های عمرانی در نصف جهان تا کی قرار است علاوه بر مشکلات محیطی و عمومی چهره زیبای اصفهان را تحت تاثیر قرار دهد،و معضلاتی چون ترافیک، دسترسی به فضاهای شهری، طولانی شدن قطار شهری و …، سوالات بسیاری را در ذهن شهروندان اصفهانی ایجاد کرده در دبیرخانه شورای اسلامی شهر اصفهان حاضر شدیم تا با اعضای شورای شهر چهارم که بر خلاف در اختیار داشتن رسانه های متعدد خروجی خاصی از فعالیتشان جز جلسه علنی هر هفته ندارند از نزدیک پاسخ سوالات خود را بگیریم.

این گفتگو ها به صورت مداوم در شبکه تحلیل و اطلاع رسانی صاحب نیوز منتشَر می شود.
عبدالرسول جان نثاری کارشناسی مهندسی عمران – کارشناسی ارشد مهندسی سازه عضو شورا و رئیس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان در گفتگوی یک ساعته به سوالات صاحب نیوز و دغدغه های مردم در بحث شهرسازی معماری و زیبا سازی و چگونگی حذف فساد در این سیستم  پاسخ داد.

شورا جان نثاری

صاحب نیوز -برای شروع در مورد فعالیت ها و وظایف شورای شهر در بحث عمران و شهر سازی توضیح دهید؟
نکته ای که باید همین اول بگویم اینکه دو سال قبل با توجه به حجم بالای کار کمیسیون ها شورا تصمیم به تقسیم کار فعالیت کمیسیون عمران و شهرسازی گرفت تا بحث مطالعات و اجرا از هم جدا شده توجه و نظارت بر پروژه های عمرانی منطقه ای و شهری به صورت دقیقتر مورد پیگیری قرار گیرد به همین دلیل چون دامنه کار وسیع بود اتفاقی که افتاده  این بود دربحث شهرسازی اعم ازاینکه شهر را بخواهند گسترش بدند یا کاربری های شهری کجا باشد کجا مسکونی باشد کجا ورزشی باشد وغیره اینا در حوزه ی شهرسازی قرار گرفت تا مشکلات این بخش سریعتر پیگیری و رفع شود علاوه بر این در حوزه ی معماری هم که خود حوزه ی بسیار وسیعی است از نظر طرح های خود معماری سیما ومنظر شهری بحث های معماری داخلی و بحث هایی که به استفاده مردم برمیگردد.
وبحث پروژه های کلان در حوزه های اجرا به عمران مربوط می شود و بخش عمران به دو بخش طرح های عمرانی شاخص و بزرگ مثل پروژه های بزرگ شهری.

صاحب نیوز – پس کمسیون عمران به صورت تخصصی ناظر و مسئول چیست؟
این دسته بندی جدید به عنوان اسکلت کار است و در واقع به عنوان برنامه پیشنهادی کمیسیون بوده ما اومدیم موضوعات مهمی که در کمیسیون میتوان مورد بررسی قرار داد که موضوعات خیلی گسترده ای هم هست مثلآ ارایه خدمات مهندسی ارگان هایی که نیاز به تعامل داریم مانند میراث فرهنگی قسمت هایی که باید بازدید کنیم و آسیب شناسی کنیم. بحث موضوعی بحث زیباسازی شهری هم در این بخش می گنجد به عنوان مثال اینکه اول باید این ساختمان هایی که ساخته میشه به صورت هدفمند و استاندارد ساخته شوند و شهرداری روی نمای خارجی ساختمان ها هم نظارت دارد.
از نظر طرح های خود معماری سیما و منظر شهری بحث های معماری داخلی و بحث هایی که به استفاده و دسترسی های مردم برمی گردد.
و بحث عمرانم که خدمت شما عرض کردم کلآ حوزه های اجرا به عمران مربوط می شود و بخش عمران به دو بخش پروژه های شاخص و بزرگ مثل پروژه های بزرگ شهری اعم از ایستگاههای مترو و مرکز همایش های بین المللی مرکز نمایشگاه های بین المللی و… پروژه های شاخص شهری محسوب می شوند و دسته دوم:پروژه های عمران منطقه ای است: که در مناطق اجرا می شود این پروژه ها می تواند احداث یک خیابان باشد ایجادیک فرهنگسرا در منطقه ویا ایجاد پارک محلی.
بحث های برون سپاری، ضوابط مترو بحث جانمایی شهرک های جدید که کدام ساخته شده کدام عملی شده بحث های نظام مهندسی مدیریت بحران ها و بحث فساد درحوزه عمران و معماری…

صاحب نیوز – اشاره کردید به بحث فساد، جعبه سیاه شهرداری در بخش شهرسازی، در شورای چهارم چقدر به این موضوع پرداخته شده و چه تدابیری برای رفع آن داشته اید؟
مشکلاتی که هست در بحث جهبه سیاه و فساد در شهرداری درسته آسیب هایی وجود دارد و صرف اصفهان هم نیست اما نباید کار را رها کرد اعتقاد ما براین است که باید ساختار درست بشود تا اگرخدای ناکرده بستری فراهم شده که موجب خطا شود باید اون بستر ازبین برود حالا این بستر شاید یک نقطه ضعف قانونی است که باعث بشه فردی سو  استفاده کند یا هر ضعف دیگر اینها رو باید درست کنیم.
در حوزه شهرسازی ما بررسی کردیم ابتدا ۲۷ مورد آسیب شناسایی شد که زیاد بود و گفتند خلاصه کنید الان نامه ای تنظیم کردیم دغدغه های شورا ما ۱۷ تا مورد آسیب جدی شهرسازی را درسیستم شهرداری شناسایی کردیم موضوع آسیب جدی شهرسازی داشتیم. خود شهردار و کارشناسان نشستند با اعضای شورا و این مشکلات استحصا شد معلوم شد کجاها مشکل قانون داریم و بهشون فرصت سه ماهه و شش ماهه برای حل این آسیب ها دادیم تا این موضوع یاکلا از بین بره یا اینکه راه حل ارائه بدهند تا رفع کامل.

شورا

صاحب نیوز – به نظر شما راه حل اصلی حذف فساد از سیستم شهرداری چیست ؟
باید برون سپاری بکنیم واقعا برون سپاری شاه کلید مشکلات فساد در شهر سازی است ببینید رانتها را می توان برداشت گزینه های متعدد را حذف کرد و یک گزینه برای هر دو سوی معامله روی میز قرار داد به صورت کاملا شفاف وقتی ما برون سپاری بکنیم میتوانیم ازآن شرکت خصوصی تعهد بگیریم و وقتی دیدیم به تعهدش عمل نمی کند قرارداد رو فسخ بکنیم و این راهی برای کم کردن فساد است.
دوم باید شفاف سازی کنیم کاری که شده در خیلی از شهرها شده در حوزه برون سپاری و شهرداری الکترونیک و آن اینکه شما یا هر شهروند بتواند از داخل منزل به این مسایل دسترسی داشته باشید و ما باید بیایم این سیستم رو مکانیزه کنیم مثلا وقتی شما کد نوسازی منزل خود را وارد سیستم کردید سریع از طریق سیستم بفهمید چند درصد حق ساخت دارید تا چند طبقه وحتی هرینه ساخت ساختمان رو به صورت کلی مطرح میکند و الی آخر.

صاحب نیوز – تا حالا پروژه خاصی انجام شده در این رابطه یا هنوز در حد حرف باقی مانده؟
ما قرارداد اینکار و بایک سازمانی بستیم واین قرار داد که مراحل ابتدایی آن شروع شده است چند فاز دارد یه قرارداد چند ده میلیاردی بسته شده و قراره درسال۹۵ ورژن فاز اول رونمایی بشود. به نظرم اگر با این طرح این دست ها کنار برود بحث رانت ها هم از بین می رود. این همان شرکتی است که این کار را در مشهد و شیراز انجام می دهند قرار شده بیایند اصفهان هم طرح را بومی سازی کنند که از دو هفته قبل هم نقشه برداری شروع شده کوچه به کوچه برای ذخیره سازی و تشکیل بانک اطلاعات.

صاحب نیوز – امااین بحث شهرداری شیشه ای سالهاست درشهرداری اصفهان مطرح است ولی به نسبت شهرهای دیگر خیلی عقبیم چرا هم در بحث مترو و هم دربحث شهرداری شیشه ای مشکل در اصفهان چیست؟
ببینید خیلی از مسایلی که دراصفهان مطرح است درشهرداری استان های دیگر مطرح نیست. مثل اصفهان مثلا در سه متری تراکم دوطبقه بیشتر نمی دهد یا درتهران درمشهد اصلا به این مسایل توجهی نمی شود. دوم اینکه ضابطینی که دراصفهان هست خیلی سخت گیرند اما درمشهد من درجایی دیدم جلوی یک خانه کوچک خانه ای ۹طبقه میسازند مادراصفهان دوست داشتیم و داریم ضابطه مند باشیم.
شهرداری کنترل ضوابط در شهرداری دیگه ما در اصفهان ضابطه مند باشیم البته برخی مشاوران هم در مناطق کارو سخت کردند و در حال برطرف کردن ان شروطی هستیم که برخی مشاوران در مناطق کار را برای مردم سخت کرده است.

صاحب نیوز – الان که بررسی شده گیر اصلی کار کجاست؟
در اصفهان یک دفترچه ای داریم برای ضوابط شهری که درهیچ استانی نیست دفترچه ای در حدود ۲۰۰صفحه که خودش مشکل شده و به همین دلیل پیچیدگی ها حقوقی بوجود آمده چون ما میخواستیم این کار را قانونمند کنیم دیدیم دراین دفترچه که یکی دست مردم یکی دست شهرداری به عنوان قانونگذار و یکی دست همسایه پشتی هست و هرکدوم برداشت خود را دارند از این قوانین، ضوابط فوق العاده دقیق و پیچیده که شورا به این موضوع دست گذاشت و من از روزی که وارد شورا شدم به دنبال شفاف سازی قوانین موجود بودم. تیم کارشناسی گذاشتیم بیش از ۱۰۰ بند اصلاح شده و آماده اجرا قانونی داریم کامل که در آن حق همسایه حفظ شود در شهرهای دیگه اینجور نیست.
جلسه دراین باره هم خیلی داشتیم شفاف سازی شده و رفته مصوبه کمیسیون ماده ۵ رو گرفته ولی گیر کرده به ابلاغ سازمان مسکن شهرسازی،که قرار بوده چند هفته ای بررسی و ابلاغ شود اما هنوز بعد از چند ماه هیچ خبری نیست و همین چند روز پیش برای پیگیری تماس گرفتیم که شهر معطله  این مصوبه مانده  و ما شرمنده مردم  هستیم  و آقای غلامی قول دادند به زودی بررسی و ابلاغ شود.

صاحب نیوز – در بحث پروژه های شاخص شهر و دیگر برنامه های کمیسیون توضیح دهید؟
جلسات زیادی داشتیم در بحث سازمان میراث فرهنگی، اداره ی استاندارد و… جلسات زیادی داشتیم در مورد استاندارد سازی مصالح ساختمانی بحث مشارکت ها که واقعآ مقوله ی حادی  شده در شهرسازی، بحث نظام مهندسی و بسیج مهندسین بوده در این مورد جلساتی بوده اما مهمترین اینها در بحث پروژه های شاخص ما یک طرح بزرگی داریم بنام دولتخانه ی صفوی اینکه این پروژه چی هست و برای اصفهان چه چیزی می تواند آورده داشته باشد که یک ارگ بزرگ در کل به صورت مجموعه ای کهمیدان امام وچهل ستون  و آثار اطراف این منطقه در یک مجموعه هستند منظور اینکه این چنتا عنصری که داریم یک پروژه هستند و باید ارتباط فیزیکی پیدا کنند با یکدیگر ما جلسه داشتیم قول دادند حدود آنرا در شهر به ما بدهند وتملک کنند طرح بزرگ زینبیه را داریم یک پروژه شاخص شهر  پروژه کنار منارجنبان مشارکتی هست پروژه گلستان شهدا در بحث گلستان و معاراضان شهردار آخرین مراحل در حال جمع بندی مشکلات  و رصد مطالبه مردم هستند.

صاحب نیوز –  از این پرژه های شاخص بهتر است کدام الآن پیگیری شود و به نتیجه برسد کهبرای مردم بهتر و مفیدتر باشد؟
تکمیل رینگ چهارم با توجه به معضل ترافیک می تواند بسیار اثر گزار باشد پروژه ی میدان امام علی که باید تکمیل بشود و  گر نه مشکلات خود را دارد و بودجه ایی هم که تاکنون خرج شده نمودی پیدا نمی کند میدان امام علی (ع) خیلی کار دارد تا کامل بشود پارکینگ ها و طرح ها دیگر  هم هست،  سالن اجلاس کوه نخودی و در راس همه مترو که خب شرایط خاص خود را دارد و در حال پیگیری است.

صاحب نیوز – علت کندی پیشرفت های پروژه های شهری رو دقیقا چی میدونید؟

چند ماهی است که حرکتی شروع شد و شهردار قول دادند مرتب افتتاح داشته باشند بعد نظارتی شورا هم هست اما در حالی که بدنه شهرداری درگیر شده برا پروژه ها یکی از بحث هایی که داریم کمبود درآمد است دولت کمک نمی کند اکثر بودجه عوارض است و درآمد ساخت و ساز که ۷۰ درصد بودجه شهراست که الان هم مردم علاقه ندارند و این بخش راکد است.
الان مثل دولت که به نفت تکیه دارد شهرداری هم متکی است به ساخت و ساز و باید برویم به سمت درآمدهای پایدار  اینکه رفتیم که بحثی نیست ولی یک شبه حل نمی شود نیاز به زمینه سازی و نیروسازی و مشارکت مردم دارد. جذب سرمایه گذاری ها ارزیابی و استفاده از داشته ها و بانک اطلاعات برای زمینه های سرمایه گذاری در اصفهان تعریف بشود تا هر فردی در داخل و خارج راغب به سرمایه گذاری شود فرصت هارا معرفی شود به صورت درست بر اساس اولویت ها که هنوز زیاد کار دارد.

صاحب نیوز – نظرتون در مورد جلسه علنی شورا و برآیند آن چیست؟ بحث ضعف در اطلاع رسانی شهری و فعالیت های که انجام می شود را قبول دارید؟

شورای شهر وظیفه خود را دفاع از حق مردم می داند و  شاید یکی از حلقه های مفقوده اینه که فعالیت ها آنطور که باید اطلاع رسانی نمی شود تا مطالبه مردم را هم برای پیگیری حقوق خود به همراه داشته باشد شاید بتوان گفت که خبرنگاران بیاند جلسات و مصوبات مهم کمیسیون ها رو هم پوشش بدهند. برای اطلاع عموم مردم

شورای شهر یک جلسه دارد در هفته که خبرنگاران حاضرند و جلسه علنی هست اما درهفته بیش از ۱۰ جلسه دیگر هم هست که جلسات بدون حضور خبرنگاران است و بسیاری از مسائل مردم و مشکلات در آن پیگیری می شود. و شاید برخی از این مصوبات گره تعدادی از مردم را حل کند اما اطلاع رسانی نمیشود. و باید از پتانسیل رسانه ها برای انتقال و پیگیری مطالبات مردم و مصوبات نمایندگان آنها در پارلمان شهری بیشتر و صحیحتر بهره گرفت.

ارسال نظر

کد امنیتی
بارگزاری مجدد

بازگشت به بالا